Drabina 3-częściowa, czyli multizadaniowa drabina do wszystkiego
Gdy potrzebujemy wejść na dużą wysokość, ale nie mamy o co oprzeć drabiny – np. na otwartym terenie, a nie posiadamy też akurat wozu strażackiego…
…z pomocą w takich sytuacjach przychodzi drabina 3-częściowa, stworzona właśnie do takich zadań. Jej główna zaletą jest to, iż pozwala ona wejść na dużą wysokość bez konieczności opierania drabiny o ścianę czy cokolwiek. Oczywiście to nie wszystkie funkcje ani zalety tej na wskroś uniwersalnej i wielce przydatnej drabiny.
Jak widzimy na powyższej wizualizacji, drabina 3-częściowa to tak naprawdę kilka różnych drabin w jednej. Mamy więc opcję zarówno możliwość wykorzystania jej jako drabiny przystawnej, i to co najmniej w 3 opcjach wysokości, zależnie ile elementów połączymy (także bardzo wysoką, gdy złączymy wszystkie 3 elementy), mamy też opcję drabiny rozstawnej wolnostojącej, i to zarówno takiej tradycyjnej, dwuczęściowej (dostępna z obydwu stron), jak też i znacznie dłuższej (wymiar G). Oczywiście, co jest też wielką zaletą, taka rozkładana do pojedynczych, krótszych elementów drabina jest niezwykle przyjazna w transporcie i przechowywaniu.
Drabina 3-częściowa z powodzeniem sprawdza się jako drabina ogrodowa, np. do zbierania owoców czy przycinania gałęzi drzew (zobacz mój post Jaka drabina do ogrodu).
Możliwość zachodzenia na siebie elementów drabiny 3-częściowej sprawia, iż możemy ją też świetnie wykorzystać jako drabinę schodową (nie tylko na schody, lecz wszędzie tam, gdzie nie możemy rozstawić drabiny na powierzchni o jednolitym poziomie). Istnieją przy tym dwa sposoby niwelowania różnicy wysokości:
- jeden sposób polega na tym, że dłuższe ramię drabiny, czyli to stojące na niższym poziomie, konstruuje się z dwóch elementów (co powoduje jednak dużą stratę zasięgu drabiny, ponieważ obydwa elementy znacznie zachodzą na siebie).
- drugi sposób niwelacji różnicy poziomów polega na regulacji środkowego elementu drabiny (tutaj nie tracimy tyle wysokości drabiny, ale trudniej ją się w ten sposób rozkłada).
Jak już pisałem w poście o drabinach schodowych, drabinę niwelującą różnicę poziomów można wykorzystać także np. na skarpie.
Drabinę 3-częściową można więc nazwać multizadaniową. Warto mieć taką w domu, a wykorzystamy ją także np. w ogrodzie. Przypomnę tylko, że na nieutwardzonym terenie bardzo ważny jest sposób ustawienia drabiny, tak, aby stała stabilnie. Zanim więc ustawimy drabinę na trawie, warto ustawić ja kilkukrotnie, aby upewnić się, że stoi równo – często się trafi jakiś mały dołek pod jedną „nóżką” i drabina się chwieje. Zawsze przed wejściem starajmy się rozkołysać drabinę – jeśli się kołysze, trzeba ją przestawić o kilka centymetrów, zbadać teren i po ustawieniu skontrolować jej pion, czy się nie odchyla. Mówiąc prościej: drabina musi stać w pionie i się nie kołysać – jest to do zrobienia, wymaga od nas skupienia i poświęcenia trochę więcej czasu, jednak dla własnego bezpieczeństwa warto.
Drabina 3-częściowa uniwersalna Eurostyl
Wielofunkcyjna drabina trzyczęściowa, pozwala wejść na dużą wysokość bez konieczności opierania drabiny o ścianę, pomimo dużej długości po rozłożeniu, złożona jest stosunkowo krótka, co ułatwia jej transport i przechowywanie. Gwarancja 3 lata.