Jaka drabina na schody

Odpowiedz sobie pytanie czy na pewno potrzebujesz drabiny na schody? Moim zdaniem nie warto kupować takiej drabiny jeżeli faktycznie nie będziemy jej używać na schodach. Rozstawianie drabiny na schody jest bardziej kłopotliwe niż standardowej drabiny i łatwiej ją przy tym uszkodzić.

Pamiętaj, że najpopularniejsze drabiny na schody nie rozwiązują problemu ustawiania na schodach kręconych i zabiegowych. Na takie schody należałoby kupić drabinę jak ta na poniższym zdjęciu. Niestety taka drabina jest dosyć droga.

Przegubowa drabina teleskopowa TeleVario

Drabina na schody TeleVario firmy Krause

Zwróć uwagę na różne rozwiązania w drabinach na schody: niektórzy producenci stosują takie gdzie różnicę poziomu niweluje się przez regulację środkowego elementu drabiny . Zaletą tego rozwiązania (zdjęcie poniżej) jest mała utrata wysokości drabiny przy ustawianiu na schodach.

Drabina aluminiowa uniwersalna na schody Eurostyl

Drabina aluminiowa na schody Eurostyl firmy Alve

Drugie spotykane często rozwiązanie to regulacja za pomocą trzeciego elementu drabiny. Wadą w tym przypadku jest stosunkowo duża utrata wysokości, ponieważ elementy drabiny w dużym stopniu „zachodzą na siebie” (na poniższym zdjęciu). Za to rozstawianie drabiny jest mniej kłopotliwe niż w pierwszym przypadku.

Drabina 3-częściowa CORDA na schody

Aluminiowa drabina 3 cześciowa na schody Corda firmy Krause

Drabina na schody może być również wykorzystana na dużych pochyłościach terenu i skarpach, tam gdzie standardowe drabiny aluminiowe trudno ustawić stabilnie.

Drabina ustawiona na skarpie

Drabina ustawiona na skarpie

Pamiętać należy, że drabiny na schody można ustawiać tylko wzdłuż biegu schodów, jeżeli chcemy ustawić drabiną w poprzek stopnia należy zaopatrzyć się w specjalną nogę – adapter oferowany przez niektórych producentów.

Noga przedłużająca do drabiny ALVE

Noga przedłużająca ma za zadanie zniwelować nierówności terenu.

Drabiny na schody to nie jest żadna kosmiczna technologia, chociaż w niektórych przypadkach naprawdę sprawdzają się świetnie. Jednak ich większa uniwersalność nie zawsze jest niezbędna, a użytkowanie takiej drabiny w typowych sytuacjach jest mniej wygodne, aniżeli drabiny standardowej.