Przycinanie gałęzi

Żeby nasz ogród nie zamienił się w dziki gąszcz, od czasu do czasu musimy przycinać gałęzie. Po takim zabiegu drzewa nie tylko lepiej rosną, ale też się lepiej prezentują. Jednak nie estetyka tu jest najważniejsza, a troska o kondycję drzew – dobry ogrodnik regularnie dba o usunięcie suchych i chorych gałęzi.

Usuwa się także te gałęzie, które wyrastają pod kątem ostrym do pnia. Przerzedzenie korony drzewa pozwoli mu w pełni korzystać z uroków wiosny. Jeszcze zanim drzewa zaczną intensywnie się rozwijać, warto im się przyjrzeć i przyciąć tak, by pąki miały jak największy dostęp do światła.

Drzewa liściaste możemy przycinać przez cały rok, ale najlepiej robić to w miesiącach najchłodniejszych – czyli zimą, od listopada do marca. Trzeba też zwrócić uwagę na okres wegetacji danej rośliny i przycinać ją przed tym okresem lub dopiero latem.  Iglaki przycinamy tylko wiosną. Szczerze podziwiam artystów-ogrodników, którzy swoim drzewkom nadają konkretne kształty – stożka czy kuli. Czasami tworzą prawdziwe, ogrodnicze dzieła sztuki.

Jeśli jesteście początkującymi ogrodnikami, nie przycinajcie wszystkiego, co Wam wpadnie w ręce – najpierw sprawdźcie, które drzewa wymagają podcięcia i jakiego rodzaju ma być to podcięcie. Zapoznajcie się z potrzebami Waszych drzew i ich gatunkami, poczytajcie, zapytajcie znajomych ogrodników. Pamiętajcie, że cięcie formujące stosuje się głównie na drzewach młodych, rozwijających się. Starsze zazwyczaj wymagają cięcia pielęgnacyjnego czy korygującego.  Przy cięciu prześwietlającym nie można usunąć więcej niż 15% korony jednorazowo. Techniczne wykonujemy, gdy gałęzie uniemożliwiają np. swobodne przejście alejką.

Drzewa – chociaż potężne, są bardzo delikatne. Trzeba uważać jak je przycinamy i czym – zanim przystąpimy do pracy, musimy nasze narzędzia wyczyścić i zaostrzyć. Tępe mogą je zranić (!) i wpłynąć na rozwój niektórych chorób. By podcinanie przebiegało komfortowo, warto też użyć solidnej i stabilnej drabiny. Ostatnio pisałem na facebooku, że moją ulubioną drabiną jest trzyczęściowa drabina ALVE Eurostyl i to ją polecam do tego rodzaju prac. Drabina ta pozwala wejść na dużą wysokość bez konieczności opierania jej o ścianę, można jej używać na wiele sposobów – do podcinania drzew, ale też mniejszych krzewów.

Wielofunkcyjna drabina trzyczęściowa

Drabina 3-częściowa Eurostyl

Wielofunkcyjna drabina trzyczęściowa, pozwala wejść na dużą wysokość bez konieczności opierania drabiny o ścianę, pomimo dużej długości po rozłożeniu, złożona jest stosunkowo krótka, co ułatwia jej transport i przechowywanie. JUŻ OD 387 zł!

Co zrobić ze ściętymi gałęziami? Niekoniecznie spalić w ognisku, bo nie wszędzie są one legalne, poza tym mogą szybko doprowadzić do pożaru. Lepiej użyć rębaka – maszyny do rozdrobnienia gałęzi, a uzyskany materiał wykorzystać na rabatach, pod krzewami albo do palenia w piecu.

Drzewa wymagają starannej opieki – jeśli ją mają, owocują i są prawdziwą ozdobą ogrodu. Odpowiednio zadbane żyją długo i cieszą oko. Pamiętajcie o ich regularnym podcinaniu – dzięki niemu będą piękne i zdrowe przez wiele lat.