Iglaki – jak je obcinać?
Iglaki pozostawione same sobie mogą stanowić niezbyt atrakcyjny widok w naszym ogrodzie. Jeśli nie zadbamy o ich kształt oraz kondycję, wówczas możemy jedynie pomarzyć o atrakcyjnym wyglądzie krzewów oraz drzew iglastych. Dlatego dzisiaj przedstawię parę wskazówek dotyczących obcinania drzew oraz krzewów iglastych. Uzbrojony w moją ulubioną drabinę ogrodową oraz narzędzia do cięcia wyruszam do swojego ogrodu by zadbać o moje iglaki.
Podstawową zasadą o której należy pamiętać to to, że rośliny iglaste starzeją się od środka – dlatego nie jesteśmy do końca w stanie ocenić ich kondycji. Dlatego ich obcinanie powinno być regularne. Jakie rozróżniamy rodzaje cięcia?
Drabina aluminiowa uniwersalna Eurostyl
Drabina aluminiowa Alve Eurostyl przyda się przy wykonywaniu prac w domu, w ogrodzie oraz przy remontach i pracach konserwatorskich, świetna drabina na prezent dla majsterkowicza.
- cięcie zdrowotne – usunięcie martwych, chorych lub uszkodzonych gałązek. Polecam także przerzedzić nieco roślinę iglastą w celu zapobiegania ocierania się gałązek i dostarczeniu większej ilość światła. Dzięki temu roślina będzie zdrowsza.
- regulacja rozmiaru – często jest tak, że krzewy czy drzewa po prostu przestają się mieścić w naszym ogrodzie. W takich wypadkach może pomóc jedynie cięcie.
- nadanie odpowiedniej formy – tutaj możemy pofantazjować i nadać naszym krzewom kształt jaki tylko chcemy. Wszystko zależy od gustu, a ogranicza nas tak naprawdę tylko wyobraźnia i umiejętności.
Musimy pamiętać o tym, jakie są najważniejsze zasady obcinania iglaków. Nie obcinaj podcza słonecznych i deszczowych dni. Myśląc o obcinaniu roślin iglastych, musisz wykluczyć bardzo mroźne dni. Po dokonanym cięciu obcięte gałęzie trzeba spalić, ponieważ nie nadają się na kompost.
Zadbane rośliny iglaste to duma ogrodu. Symetryczne czy nawet fikuśne kształty krzewów to piękny dodatek do każdego ogrodu który trzeba systematycznie pielęgnować.