Zastosowania drabiny w mieszkaniu
Wiele osób, które na co dzień nie zajmuje się majsterkowaniem, traktuje drabinę jak opcjonalny, a czasem nawet zbędny wydatek. W końcu, na co nam sprzęt, który w najlepszym wypadku używany jest zaledwie kilka razy w roku? Otóż drabina posiada znacznie więcej zastosowań, niż może się wydawać! Może być nie tylko narzędziem pracy, ale także… funkcjonalnym elementem designu wnętrza!
Wymiana żarówki
Spopularyzowana przez dowcipy czynność wymiany żarówki to oczywiście jeden z przykładów licznych zadań, do których drabina w mieszkaniu będzie niezbędna — oczywiście jeśli zależy nam na bezpieczeństwie i komforcie pracy. Drabina przydaje się przede wszystkim w trakcie sprzątania górnych partii mieszkania, mycia wysokich okien czy malowania sufitu — do tego wystarczy klasyczna drabina jednostronna o średniej wysokości. To znacznie lepszy pomysł niż korzystanie z połowicznych rozwiązań, takich jak stanie na krześle czy taborecie, które może skończyć w tragiczny sposób. Dobrze dobrana drabina cechuje się ograniczoną wagą i wymiarami, dlatego po takiej pracy możemy bez problemu schować ją w składziku czy za szafą, by nie przeszkadzała nam w życiu codziennym.
Stały element wystroju
Drabiny w ciągu ostatnich lat coraz częściej zaczęły gościć w mieszkaniach i domach jako część ich designu. Nadają się przede wszystkim do wnętrz o surowym charakterze, takich jak mieszkania w stylu loftowym, skandynawskim czy industrialnym. Taki sprzęt świetnie współgra z przemysłowymi detalami, chłodną i minimalistyczną kolorystyką, oraz wpisuje się w otwartą przestrzeń pomieszczeń. Po co jednak stawiać drabinę w pokoju? Może posłużyć jako oryginalny regał na rośliny (najlepiej zwisające), książki czy ulubione dekoracje. Co więcej, w wielu domach drabina pełni rolę gazetnika czy wieszaka na ubrania.
Jaką drabinę wybrać?
Kupując drabinę, będziemy wybierać spośród wielu rodzajów i modeli, które różnią się od siebie konstrukcją, wysokością czy funkcjonalnościami. Kryteria, jakimi powinniśmy się kierować to przyszłe przeznaczenie takiego sprzętu. Jeśli nie planujemy za jego pomocą wykonywać żadnych skomplikowanych prac na dużych wysokościach, powinniśmy postawić na najprostszą drabinę jednostronną lub dwustronną — pamiętajmy, że im mniejszy rozmiar, tym łatwiejsze przechowywanie. Jeśli jednak potrzebujemy drabiny do naprawdę różnych zadań, wtedy może postawić na uniwersalną drabinę 2-częściową, którą można rozłożyć w wielu konfiguracjach, co daje nam duże pole do manewru. Równie ważne jest sprawdzenie, czy kupowana drabina posiada odpowiednie certyfikaty jakości, gwarancje i atuty w postaci antypoślizgowych szczebli czy platformy.
Jak widać, drabina można wykorzystać na kilka sposobów w mieszkaniu, nie mówiąc już o tym, że przyda się bardzo w garażu czy ogrodzie. To inwestycja na wiele lat — warto ją dobrze przemyśleć, aby móc cieszyć się potem satysfakcjonującą jakością i komfortem pracy.