Wiosna w ogrodzie – od czego zacząć?
Cieplejsze dni sprawiają, że powoli zabieramy się za pielęgnację naszych ogrodów po ciężkiej zimie. Warto przed zabraniem się do pracy, sprawdzić w jakim stanie są nasze narzędzia, a także czy wszystko co potrzebne mamy pod ręką. Jednym z ważnych elementów pracy w ogrodzie jest drabina. Ogród czy sad, to zupełnie inne środowisko pracy na drabinie niż praca pod dachem. Nierówny, miejscami miękki i grząski teren, a także brak miejsca na oparcie drabiny niejednokrotnie sprawiają nam dużo problemów.
Praca w ogrodzie to nie tylko schylanie się nad roślinkami. Bez drabiny w ogrodzie nie zrobimy wielu rzeczy, a przede wszystkim pielęgnacji wysokich drzew i krzewów, choć nie tylko. Przycinanie wysoko położonych gałęzi, pielęgnacja żywopłotów, opryskiwanie drzew, zabezpieczanie pni, a także zbiory owoców – wszystko to wymaga wejścia na solidną drabinę. Z pomocą drabiny zawiesimy i zdejmiemy lampki choinkowe, wyczyścimy rynny czy też pomalujemy wysokie płoty lub elementy elewacji oraz wielu innych pracach w gospodarstwie.
W ogrodzie mamy przede wszystkim do czynienia z grząskim, nieutwardzonym i często nierównym podłożem – najczęściej jest to ziemia bądź trawnik. Najtrudniej jest, gdy jest mokro – ryzykujemy poślizgnięciem się na szczeblach drabiny. Warto sprawdzić, czy powierzchnia szczebli jest zabezpieczona i jaka jest jej faktura – na chropowatej powierzchni nasza stopa trzymać się będzie stabilniej.
Przede wszystkim powinna być to drabina wolnostojąca, czyli taka, która nie potrzebuje oparcia, oraz zarazem taka, która będzie stała stabilnie nawet na nieutwardzonym terenie. Bardzo dobrym wyborem do pracy w ogrodzie będzie drabina rozstawna na specjalnych stabilizatorach. Taka drabina nie wbije się w ziemię, ani tak łatwo nie przechyli. Dzięki niej bez problemu poradzimy sobie z przycięciem drzew czy wysokiego krzewu.
Jeśli pracujemy na bardzo miękkim terenie bez stabilizatorów, bardzo pomocne są specjalne szpice do drabin (do zakupienia jako akcesorium), zapobiegające zarówno wbiciu się nóżek drabiny zbyt głęboko w miękki teren, jak i przesuwaniu się jej nóżek, dzięki czemu drabina jest maksymalnie stabilna.
Kolejnym ważnym punktem przy wyborze drabiny ważny będzie też dobór wysokości drabiny – drzewa rosną, a chyba nie chcemy co sezon kupować nowej? Warto zastanowić się nad opcją regulowanej wysokości – zaoszczędzimy pieniądze, a posłuży nam przy wielu pracach, nie tylko na wysokości.