Wielkanocne rośliny – co symbolizują?

Święta Wielkanocne są wiosenne, barwne i kolorowe, a to za sprawą tego, że ziemia budzi się do życia, a piękne, kolorowe kwiaty zaczynają kwitnąć. Czy znasz ich symbolikę i czy wiesz jak przygotować swój ogród na ten piękny, świąteczny czas?

Bazie, kwitnące najwcześniej ze wszystkich krajowych wierzb, rośliny cebulowe z nieśmiało zawiniętymi jeszcze kwiatami to cieszące oko rośliny, których nie może zabraknąć w żadnym domu. Mogą stanowić przyjemną dekorację w naszym mieszkaniu. Jakie jeszcze rośliny można uznać za te, które są związane ze świętami Wielkanocnymi?

Bukszpan

Jest symbolem nieśmiertelności. Przeważnie to właśnie nim dekorujemy koszyk Wielkanocny. Mało kto wie, że bukszpan to roślina, która przez cały rok jest zielona. Wiosną symbolizuje odradzającą się przyrodę. Jeśli jesteśmy fanami tej rośliny możemy posadzić w ogrodzie jako żywopłot, lub okazjonalnie cieszyć się jego widokiem w doniczce. Bukszpan nie wymaga dużo pracy i, co ważne, jest odporny na ciężkie zimowe warunki.

 

Rzeżucha

Kolejny, zielony symbol Świąt Wielkanocnych znana również pod nazwą pieprzyca siewna. Rośliną tą chętnie dekorowane są Wielkanocne stoły. Jest uznawana za symbol przebudzenia się roślin z zimowego letargu. Chcąc wyhodować tą roślinę, musimy pamiętać, że rośnie ona od 4 do 5 dni, dlatego dobrze jest pomyśleć o jej siewie tydzień przed świętami.

 

Sasanka

To roślina pojawiająca się na wysokogórskich łąkach i symbolizuje Zmartwychwstanie Jezusa. Jej piękne dzwonkowate kwiaty rozkwitają już w marcu, a zielony pigment zawarty w tej roślinie służył do barwienia pisanek. Obecnie należy do poszukiwanych i atrakcyjnych kwiatów wiosennych. Często jest sadzona kępami w przydomowych ogrodach, ogródkach skalnych, a także do sadzenia kępami. Jej atutem jest to, że nadaje się jako ozoba do wazunu nawet po przekwitnięciu.