Stół w domu

W jaki sposób przygotować się do remontu mieszkania?

Remont domu czy też mieszkania to czas wielu kłopotów, a czasem prościej byłoby postawić nam nowy dom. O czym należy pamiętać, gdy zanim zabierzemy się za pracę? Co należy przygotować i gdzie się udać z formalnościami? Te kilka podpowiedzi z pewnością pomogą Wam przejść przez remont z mniejszym stresem!

Remont – przygotowania

Pierwszą rzeczą, jeśli przystępujemy do remontu, powinno być zastanowienie się czy potrzebujemy do tego fachowców i w jakim stopniu będziemy ingerować w konstrukcję budynku. Gdy przebrniemy przez sprawy finansowe oraz damy radę formalnością, czas zabrać się za… porządki! Po pierwsze, sprawdźmy jakie elementy będą utrudniać prace remontowe. Z pewnością powinniśmy odsunąć lub przenieść przeszkadzające meble, na przykład do innych pomieszczeń, a ze ścian usunąć wszystkie obrazki czy też zdjęcia. Jeżeli prace obejmą tylko część pomieszczenia – zabezpieczmy pozostałe meble oraz przedmioty na przykład folią malarską. Jeśli remont ma większą skalę – warto przed kurzem oraz zanieczyszczeniami zabezpieczyć sąsiadujące pomieszczenia. Warto też, przed rozpoczęciem robót, przejść się do sąsiadów, aby ostrzec ich o remoncie. Nas to nic nie kosztuje, a czasem zyskamy cenny czas, który moglibyśmy stracić razem z nerwami, gdyby któryś z nadgorliwych sąsiadów uświadamiał nas o produkowanym hałasie.

Pamiętaj o sprzęcie!

Jeśli już wszystko posprzątamy i zabezpieczymy, warto przejrzeć naszą narzędziownie. O ile z pewnością znajdziemy w niej wiele śrubokrętów, wkrętarek czy też gwoździ, warto sprawdzić, w jakim stanie są między innymi wałki do malowania oraz pędzle. Pomyślmy też o wygodzie pracy. Możemy malować sufity za pomocą długiego wałka, ale niezastąpiona może okazać się drabina domowa, która ułatwi nam o wiele więcej prac, niż samo malowanie!. Odwiedzając sklep budowlany, zaopatrzmy się w duże ilości folii malarskiej oraz taśmy papierowej, które przydadzą się w zabezpieczaniu przed zachlapaniem czy też zapyleniem. Bardzo ważne jest, w szczególności przy dużym remoncie, aby zaopatrzyć się w pojemnik na gruz oraz odpadki! Należy pamiętać, że nie możemy wrzucić takich odpadów prosto do osiedlowego śmietnika. W tym celu warto udać się do spółdzielni mieszkaniowej, która pomoże nam w załatwieniu odpowiedniego kontenera. Jeśli roboty budowlane będą wykonywane wokół budynku, trzeba pamiętać o zabezpieczeniu roślin, a także o zapewnieniu miejsca do ustawienia rusztowań czy też potrzebnego sprzętu. Niektóre firmy nie zaczną robót, dopóki ten warunek nie zostanie spełniony.

Bądź super-bohaterem w swoim domu!

Dobrze rozplanowane finansowe i czasowe pozwoli nam przejść przez ten okres remontowy bezstresowo. Remont nie musi być czasem walki o przetrwanie, wojny z sąsiadami i życiu w kurzu przez najbliższe kilka dni lub tygodni. I choć brzmi to niewiarygodnie, są ludzie którzy remont potrafią miło wspominać.