Sierpniowe prace ogrodowe

W sierpniu moja drabina jest ciągle w ruchu, bo przycinam wiśnie i żywopłoty oraz pędy winogron. To ostatnia chwila na tego rodzaju prace – po takim cięciu rośliny muszą mieć czas, by przygotować się do zimy. Sierpniowe prace ogrodowe wciąż pachną latem, jednak na pewno nie  sprzyjają rozleniwieniu.Początkującym ogrodnikom na pewno więc przyda się dobrze rozplanowany harmonogram działań.

Przede wszystkim sierpień to czas przesadzania. Przesadzamy krzewy zimozielone (np. bukszpany) i iglaki. Do zimy zdążą się ukorzenić i przyjąć na nowym miejscu, nie będą narażone na przesuszenie. Jeśli więc planujecie jakieś zmiany w swoim ogrodzie, teraz jest czas, by je zrealizować bez szwanku dla roślin.

Poza tym w sierpniu cieszymy się kolejnymi zbiorami – dojrzewają m.in. ogórki, cukinie, kabaczki i brzoskwinie. Nad plonami trzeba czuwać, by zebrać je w odpowiednim momencie i nie doprowadzić do ich zepsucia, a tym samym zmarnowania.

Miłośnicy kwiatów muszą pamiętać o usuwaniu przekwitłych okazów – w wielu przypadkach przedłuża to kwitnienie. Poza tym kwiaty, które utraciły świeżość, nie najlepiej wyglądają na ogrodowych rabatach. Sierpień to też odpowiedni moment na rozmnażanie przez podział kęp takich gatunków jak piwonie, liliowce, złocienie wielkie, kosaćce i rośliny kobiercowe. Należy również zająć się roślinami dwuletnimi i posadzić je na miejsce stałe, by przed zimą ich rozety się rozrosły i zakwitły w przyszłym roku.

Ogród ma to do siebie, że wiele działań trzeba zaplanować z dużym wyprzedzeniem. Grunt pod wiosenne rośliny cebulowe warto więc przygotować już pod koniec lata. Ziemię należy przekopać i odchwaścić. Zaawansowani ogrodnicy wapniują ją też i odpowiednio nawożą.

Jeśli w przyszłym roku chcecie się cieszyć truskawkami, pomyślcie o tym już teraz. W sierpniu sadzimy nowe krzaki, a stare intensywnie podlewamy i nawozimy, by pięknie zaowocowały już za niecały rok.

No i nie zapomnijcie o podlewaniu ogrodu, jeśli zdarzą się upały.Najlepiej robić to rano, odstaną wodą, a nie taką pochodzącą prosto z sieci. Można do niej dodać preparaty glebotwórcze lub nawóz.Poza tym nawadniajcie trawnik i nie koście go zbyt nisko, by nie uległ przesuszeniu.

Jak widać – jest co robić. Ale efekty tych wszystkich prac, piękne kwiaty, soczyste owoce – wynagradzają każdy trud. Ważna jest tylko sumienność, zaangażowanie i dobry sprzęt. Mam więc nadzieję, że zaopatrzyliście się już w zestaw ogrodnika? 🙂

Zestaw ogrodnika – potrzebny zwłaszcza przy zbiorze owoców i pracach ogrodowych

Zestaw Ogrodnika

Uniwersalna drabina aluminiowa 3×9 świetnie sprawdza się w podczas prac ogrodowych.

Groty przydadzą się tam, gdzie zachodzi konieczność użytkowania drabiny na grząskim terenie, a w pojemniku MultiCaddy możesz gromadzić zebrane owoce lub przechowywać narzędzia – będziesz miał je zawsze pod ręką.