Drabina ewakuacyjna w domu

Na co zwrócić uwagę, kupując profesjonalną drabinę ewakuacyjną?

Żaden inwestor nie może mieć wątpliwości, że podstawą bezpieczeństwa osób znajdujących się w budynku, czy to mieszkańców, czy to na przykład pracowników biurowców, są drożne drogi ewakuacyjne. Zapewnienie szybkiego wydostania się z wyższych pięter w przypadku zagrożenia zdrowia oraz życia powinno być na priorytetowej liście zadań osób odpowiedzialnych za budowę. Prostym i dobrym sposobem, by umożliwić taką formę ewakuacji, jest drabina ewakuacyjna.

Drabinę można zamontować wszędzie tam, gdzie chcesz zapewnić dostęp do wszystkich urządzeń technicznych budynku czy też komina. Jednak jej pierwotnym przeznaczeniem jest zagwarantowanie bezpieczeństwa osobom przebywającym w budynku, zwłaszcza na wyższych kondygnacjach. Taki element umożliwia zejście na sam dół bądź na dach niższej kondygnacji. Według przepisów drabina może być drogą ewakuacji, jeśli na piętrze przebywa nie więcej niż 50 osób, a w przypadku zagrożenia wybuchem — nie więcej niż 15.

Producent drabiny

Chcesz kupić drabinę, ale nie wiesz, na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim zacznij od producenta. Upewnij się, że drabina ewakuacyjna została wykonana z wysokiej jakości materiałów i spełnia wszystkie określone w rozporządzeniach normy. Warto wybrać producenta, co do którego masz pewność, że działa na rynku od lat, ma doświadczenie i na bieżąco śledzi zmiany w prawie budowlanym.

Materiał

Przed zakupem przemyśl, z jakiego materiału ma być wykonana drabina. Najczęstsze opcje to aluminium oraz stal ocynkowana ogniowo. Zdecyduj się na drabinę aluminiową, jeśli zależy Ci na tańszym rozwiązaniu, a drabina będzie użytkowana nie częściej niż kilka razy w roku. Aluminium jest lżejsze, więc wykonana z niego drabina będzie również łatwiejsza do zamontowania. Jeśli jednak szukasz drabiny, która będzie intensywnie i często użytkowana, zdecydowanie zainwestuj w stal. Jest odporna na przypadkowe uszkodzenia, a powłoka cynkowa zapewnia ochronę przed korozją.

Kosz ochronny i normy

Sprawdź, czy drabina jest sprzedawana w zestawie z koszem. To ważne, jeśli wysokość drabiny przekracza 3 metry. Kosz gwarantuje ochronę przed upadkiem. Upewnij się również co do prawidłowego rozstawu obręczy i prętów kosza oraz wymiarów i powierzchni drabiny. Powinny spełniać aktualne normy.

Zakup drabiny ewakuacyjnej to jedna z najważniejszych decyzji dotyczących bezpieczeństwa. Przemyśl ją dobrze i wybierz drabinę, która została wyprodukowana zgodnie z przepisami przez sprawdzoną markę. To gwarancja spokojnego snu.