drabina ogrodowa

Kiedy rozpocząć prace ogrodowe?

To pytanie zadaje sobie każdy miłośnik zieleni i odpoczynku w ogrodzie. Porządki w ogrodzie zaczynamy z reguły już wiosną. Jest to czas prac pielęgnacyjnych w naszym ogrodzie. Przycinanie gałęzi i żywopłotu to standardowa już czynność, do której niezbędna będzie drabina do ogrodu.

Po pierwsze: bezpieczeństwo

Wybierzmy drabinę o stabilnej konstrukcji, wyposażoną w antypoślizgowe szczeble. Gumowe stopki podwyższą bezpieczeństwo, gdy będziemy musieli rozłożyć drabinę na wykafelkowanym tarasie. Taką drabinę bez problemu rozstawisz nie tylko na płaskim podłożu, ale też na schodach i nierównym terenie. Ze względu na wytrzymałość najlepiej wybrać drabinę aluminiową. Jej maksymalne obciążenie wynosi nawet 150 kg, dlatego ze spokojem wejdziemy na nią wraz z ciężkim wiaderkiem lub przyrządem.

Praca u podstaw

Wiosna to nie tylko okres prac „na wysokościach”, ale również czas, by upiększyć ogród sadząc kwiaty i warzywa. Aby cieszyć się pięknym ogrodem, w pierwszej kolejności należy przygotować glebę. Porastające teren chwasty i siewki drzew należy usunąć. Na odchwaszczony teren najlepiej wjechać broną rotacyjną, która rozdrobni nawet najbardziej ubitą ziemię. Piaszczyste lub gliniane podłoże należy dodatkowo użyźnić i napowietrzyć.

Glebę użyźnimy stosując kompost, torf lub obornik. Jest to niezbędne, by zapewnić roślinom korzystne warunki do rozwoju. Spulchniona i wzbogacona ziemia nadaje się już do posadzenia wybranych roślin. Wiosną możemy posadzić rośny cebulowe, które nie mogą zimować w gruncie. Kwiaty posadzone wiosną kwitną latem i jesienią, należy je jednak wykopać przed zimą i przechować na przykład w piwnicy chroniącej od mrozu.

Prace pielęgnacyjne najlepiej wykonać przed nadejściem lata. Cieplejsze miesiące to idealny czas na prace remontowe w naszym ogrodzie.

A może altana?

Stawiając drewnianą altanę, stworzymy przyjemne miejsce do wypoczynku i biesiady. Dobrze zagospodarowany ogród stanie się dodatkowym miejscem do spędzania czasu. Drewniana konstrukcja otoczona roślinami sprawi, że wszyscy domownicy chętnie skorzystają z wypoczynku. Do postawienia konstrukcji do 25m2 nie potrzebujemy pozwolenia. Wystarczy tylko zgłoszenie w starostwie powiatowym.

Do budowy naszego ogrodowego zacisza przyda się drabina o dość dużym zasięgu prac. Lekką konstrukcję z drewna stawia się prosto, należy jednak pamiętać, by pokrycie dachu nie ważyło zbyt wiele. Warto wybrać gont lub wiór osikowy. Tworzy się go z desek zachodzących na siebie, przypominających dachówkę. Świetnie sprawdzi się również strzecha. Dobrze izoluje przed nagrzewaniem, a do tego jest lekka. Warto pamiętać o umieszczeniu w naszej altance źródła prądu, co znacznie usprawni przygotowywanie posiłków i umożliwi oświetlenie miejsca.