Jesienne prace porządkowe

Coraz chłodniej, coraz jesienniej. Lato już się z nami pożegnało.Pewnie więc rozpoczęliście jesienne prace porządkowe. Po wakacjach i pięknych, gorących dniach, jest co robić – zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Podpowiem Wam, o czym trzeba koniecznie pamiętać.

Ogród 

W ogrodzie przede wszystkim trzeba zająć się krzewami – niektóre podciąć, inne osłonić od chłodnych jesiennych wiatrów.Nie chowajcie więc zbyt szybko zestawu ogrodnika, bo na pewno jeszcze się przyda – także przy zbiorach owoców (chociaż tych akurat w tym roku w niektórych okolicach jest niewiele – sporo plonów zniszczyła susza).

Zestaw ogrodnika

Uniwersalna drabina aluminiowa 3×9 świetnie sprawdza się w typowych pracach w ogrodzie, a także w domu.

Groty przydadzą się tam, gdzie zachodzi konieczność użytkowania drabiny na grząskim terenie, a w pojemniku MultiCaddy możesz gromadzić zebrane owoce lub przechowywać narzędzia – będziesz miał je zawsze pod ręką.

Przed zimą warto też skosić trawnik – tak, by na wiosnę wzrósł piękny i obfity. Systematycznie trzeba też grabić zeschłe liście (na razie spada ich niewiele, ale lada chwila się zacznie) i sprzątać połamane gałęzie. To taka syzyfowa, ale niestety konieczna praca.

Także naszym roślinom jesienią należy się szczególna uwaga. Niektóre, na przykład róże, wymagają osłonięcia (służą temu specjalne tkaniny) . Inne – jak magnolie – powinno się okopać. Okazy o płytkich korzeniach (na przykład wrzosy) można okryć korą, ale to dopiero za jakiś czas, gdy będziemy pewni, że ciepłe dni już nie wrócą.

Jesienią nie można też zapomnieć o nawożeniu, głównie nawozami wieloskładnikowymi z niewielką ilością azotu i z podwyższoną dawką fosforu oraz potasu, który wzmacnia odporność na mróz.

Tym, których jeszcze rozpiera powakacyjna energia, polecam przekopanie ogródka. Na pewno dobrze mu to zrobi, a nam pozwoli zachować świetną formę 😉

Nie zapomnijcie też pochować do komórek tych bardziej delikatnych ozdób ogrodowych oraz kwietników, które w trudnych, zimowych warunkach mogą ulec uszkodzeniu.

Sprzęt 

Po sezonie wakacyjnym trzeba przede wszystkim zrobić przegląd grilla – jeśli jest taka konieczność, to go wyczyścić, sprawdzić, czy jakieś części nie uległy uszkodzeniu, dokupić to, co się zniszczyło. Mamy czas przecen, lepiej więc robić tego typu zakupy już teraz, a nie na wiosnę.

Podobnie jest z kosiarką – ta jednak zazwyczaj lepiej znosi wakacyjną eksploatację niż różnego rodzaju ruszta i szczypce grillowe.

Oczywiście – nie zapomnijcie o przeglądzie drabiny. Jak go przeprowadzić – pisałem wielokrotnie. Najgorszym błędem jest chowanie drabiny do komórki bez uprzedniego sprawdzenia, czy latem nie uległa uszkodzeniu. Potem, gdy nagle będzie potrzebna, możemy mieć niemiłą niespodziankę.

Dom  

W domu jesienią można zrobić przegląd kwiatów doniczkowych. Poza tym w tym czasie moje kobiety robią przegląd szafy. Ja – raczej przegląd narzędzi. Planuję też małe prace remontowe, które mógłbym wykonać zimą.

Jesienne wieczory są tak miłe, że warto czym prędzej załatwić wszystkie porządki, przygotować drewno do kominka i się delektować. Zanim nam się znudzi to zajęcie, już będą święta Bożego Narodzenia, a potem to już tylko wyglądać wiosny 😉