zima w ogrodzie

Jak zaplanować prace w ogrodzie?

Okres, w którym nasz ogród był pełen kolorów i kwitnących krzewów już dawno się skończył. Zima to pora roku, która wbrew pozorom także wymaga od nas zaangażowania w pracę nad naszym ogrodem. Jeśli chcemy cieszyć się na wiosnę jego pięknym wyglądem, musimy odpowiednio o niego zadbać. Jak tego dokonać? Zacznijmy od zaplanowania konkretnych działań. To pozwoli nam stopniowo rozłożyć sobie pracę i zadbać o każdy, nawet najmniejszy szczegół szczegół.

Sprzęt to podstawa

We wszelkich pracach ogrodowych niezbędny okaże się specjalnie przystosowany do nich sprzęt. Profesjonalne narzędzia w znaczny sposób ułatwią nam naszą pracę i pozwolą w bezpieczny sposób wykonać wszystkie zadania. Doskonałym wyborem będą tanie drabiny aluminiowe, które przed nadejściem opadów pozwolą nam dosięgnąć trudno dostępnych miejsc. Okażą się także znakomitym narzędziem do wieszania świątecznego oświetlenia i przygotowania naszego ogrodu na nadejście zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Odśnieżanie

Jak odśnieżać swój ogród, aby nie ucierpiały na tym rosnące w nim rośliny i drzewa? Swoją pracę powinniśmy zacząć właśnie od nich, a potem przejść do reszty posesji. Na początku powinniśmy zadbać o szczególnie wrażliwe drzewka i krzewy, dla których ujemne temperatury i opady mogą być przyczyną połamania ich gałązek.

Ochrona drzew i krzewów

Najlepszym rozwiązaniem, jakie pozwoli nam na zabezpieczenie drzew i krzewów będzie taśma ogrodnicza, siatka lub specjalne pokrycia osłaniające. To ochroni je przed niebezpiecznym dla nich wiatrem i chłodem. Podlewanie zostawmy na dni, kiedy temperatury nie są zbyt surowe, a za oknem nie pada deszcz lub śnieg.

Zanim przywitasz wiosnę

Warto we właściwy sposób przygotować się na nadejście nowej pory roku czyli wiosny. Do przygotowań najlepiej jest przystąpić na przełomie stycznia i lutego. W tym okresie powinniśmy zacząć przycinać mocniejsze krzewy i usunąć z nich obumarłe owoce. Zaleca się także stosowanie preparatów, które dodatkowo wzmocnią stan roślin po zimie i zabezpieczą je przed szkodnikami.

Zima jest okresem, w którym nie powinniśmy pozostawiać naszego ogrodu bez jakiejkolwiek opieki. Proste prace typu podcięcie gałązek, osłona przed śniegiem i mrozem czy regularne odśnieżanie pozwolą mu pozostać we właściwym stanie i przywitać wiosnę bez większych uszkodzeń. Jeśli już teraz poświęcisz mu odrobinę uwagi, zaoszczędzisz sobie czasu i pracy w następnym sezonie.