Jak dobrać długość drabiny

Drabina do danej pracy nie powinna być – co wydaje się oczywiste – ani za krótka, ani też za długa. Drabina zbyt długa w pewnych pomieszczeniach będzie wręcz niemożliwa do rozłożenia czy przystawienia, trudniejsza jest też w przechowywaniu i w transporcie, no i stanowi też niepotrzebny ciężar do przenoszenia. A co gdy drabina jest za krótka?

Jeśli jest o wiele za krótka, wówczas oczywiście nie sięgniemy tam, gdzie potrzebujemy, jeśli jest nieco za krótka, wtedy może być jeszcze gorzej, bo niebezpieczniej – istnieje bowiem zagrożenie, że będziemy bardzo ryzykownie wchodzili np. na dach bez zachowania oparcia dla rąk, albo będziemy pracować z drabiny z wysoko podniesionymi rękami, co spowoduje ból i zmęczenie, bądź też będziemy stawać na górnych szczeblach, na których stawać ze względów bezpieczeństwa nie powinniśmy – wtedy o upadek nie trudno.

 Jak zatem określić prawidłową długość drabiny, którą potrzebujemy?

 W przypadku drabiny służącej do wejścia po niej na wyżej położony poziom (np. na dach) musimy pamiętać, że prawidłowo przystawiona w tym celu drabina powinna wystawać metr ponad poziom, na który chcemy się dostać. Ta wystająca końcówka będzie bezpieczną poręczą dla naszych rąk. Nie zapomnijmy, że drabina przystawiona jest pod kątem (65-75 stopni), a zatem musi być ona (jako przeciwprostokątna) dłuższa niż wysokość ściany (przyprostokątna), a do tego dodać trzeba jeszcze oczywiście wspomniany, wystający metr. Żeby zachować wspomniany kąt nachylenia, należy zastosować zasadę jeden do czterech: odległość dołu drabiny od ściany to jedna czwarta długości drabiny (liczonej od ziemi do zetknięcia z dachem).

 W przypadku gdy chcemy pracować, stojąc na drabinie, interesować będzie nas jej wysokość robocza. Jest to po prostu swobodny zasięg ramion człowieka stojącego na ostatnim bezpiecznym szczeblu drabiny (liczony od podłoża). Tutaj trzeba wiedzieć, że ostatni bezpieczny szczebel drabiny przystawnej to czwarty od góry, a w przypadku drabiny rozstawnej, wolnostojącej – trzeci od góry (jeśli nasze ręce nie mają pewnego oparcia w postaci pałąka drabiny ani innego).

zasięg pracy drabina

A zatem do wysokości tego stopnia nad podłożem trzeba dodać – w przypadku człowieka typowego wzrostu – ok. 1,8 metra. Niektórzy sprzedawcy, aby „wydłużyć” drabinę w naszych oczach mówią o dwóch metrach, ale te dwadzieścia centymetrów możemy potem boleśnie odczuć w rękach, choćby tylko wieszając firany wysoko wyprostowanymi rękoma.

 
Oferta produktowa
Drabiny wysuwane linką
Drabiny rozstawne do domu
 

Jeśli interesują Cię ciekawostki i porady o drabinach, narzędziach, remontach i nie tylko – zapraszam też na moją stronę na Facebooku 🙂