Wypadki na drabinie

Drabina – zasady bezpieczeństwa

Jeśli Twoja tusza jest nieco większa niż przeciętna, zapewne wchodząc na drabinę, zastanawiasz się, jakie są granice jej wytrzymałości. Spokojnie – większość drabin, zarówno tych domowych, jak i przeznaczonych dla profesjonalistów, może udźwignąć do 150 kg. Korzystając z nich, trzeba jednak przestrzegać paru zasad.

Przede wszystkim – przed każdym użyciem należy sprawdzić, czy drabina nie została w żaden sposób uszkodzona. Profesjonalne drabiny powinny być okresowo kontrolowane przez specjalistów wyszkolonych przez ich producenta, o czym pisałem we wpisie: “Czy drabina potrzebuje przeglądu?

Poza tym zanim wejdziesz na drabinę, musisz sprawdzić podłoże, na którym ją stawiasz. Nie może być nierówne, niejednolite i zbyt rozmiękłe, chyba, że masz specjalne szpice. Unikaj stawiania drabiny na podłożu, które może „ujechać” – np. na dywanie, na kamieniach, czy na folii.

Drabina nie powinna zastawiać wejść i zejść, a także być w miarę widoczna dla ewentualnych przechodniów.

Pamiętaj, że  drabina – chociaż prosta w obsłudze – jest sprzętem profesjonalnym. Odradzam jej samodzielne, prowizoryczne przerabianie czy przedłużanie. Może się to skończyć poważnym wypadkiem.

Kto może korzystać z drabiny? Każdy, kto nie ma przeciwwskazań medycznych, ale tak naprawdę sami musimy stwierdzić, czy jesteśmy w stanie pracować na wysokości. Wchodząc na drabinę pod wpływem alkoholu czy narkotyków, narażamy na niebezpieczeństwo siebie i innych.

Kiedy już wejdziemy, powinniśmy ocenić, czy nie grozi nam porażenie prądem – chodzi o szeroko pojętą instalację elektryczną i linie napowietrzne. Najlepiej stosować drabiny aluminiowe, które nie przewodzą prądu.

Praca na drabinie, nawet dla wyjątkowo sprawnych ludzi, na dłuższą metę jest męcząca. Konieczne są przerwy i odpoczynek. Ich brak może doprowadzić do nieprzyjemnych skurczy i braku możliwości bezpiecznego zejścia.

Drabina – jak każde inne narzędzie – wymaga uwzględnienia pewnych reguł i zasad. Jeśli się do nich stosujemy, praca staje się prawdziwą przyjemnością. Bo drabina pozwala na wykonanie wielu drobnych prac domowych i uniknięcia wzywania fachowca, co zawsze daje wielką satysfakcję.

Więcej o bezpieczeństwie na drabinach znajdziesz we wpisie: “Najczęstsze błędy w użytkowaniu drabin“.