Dlaczego trzeba grabić liście?

Wieje! Może więc wywieje tę resztkę liści, która błąka się po ulicach i ogrodach. Ale lepiej nie gdybać, tylko zabrać się do roboty, bo mokre od deszczu kupki opadłych liści nie są już ładne, a mogą nam przysporzyć sporo kłopotów.

Pozostawione same sobie liście gniją i stają się śliskie, powinniśmy je więc usuwać w pierwszej kolejności ze schodów i podjazdów. Ale także te zalegające na ogrodowych ścieżkach są niebezpieczne, zwłaszcza dla biegających po ogrodzie dzieci. Pamiętajmy więc o systematycznych porządkach, a jeśli mieszkamy w bloku – dopilnujmy, by liśćmi zajęły się osoby za to odpowiedzialne.

Każdy, kto posiada i kocha swój ogród wie, że podczas jesiennego zagrabiania liści nie można pominąć trawników. Niesprzątnięte kupki doprowadzają trawę do ruiny i wiosną na pewno nie będzie cieszyć naszego oka, jeśli zawczasu o nią nie zadbamy. Brak światła i spora wilgotność to fatalne warunki dla trawnika. Co więcej – warstwy utworzone z liści mogą doprowadzić do pleśni śniegowej, choroby wyniszczającej murawę.

Przy dużej ilości drzew grabienie liści powinno odbywać się codziennie – nie zaniedbujmy tego obowiązku i solidnie się do niego przykładajmy, bo już za parę miesięcy, wiosną, zobaczymy tego efekty. Zebrane liście można wykorzystać m.in. jako kompost, wytworzony z nich nawóz ma lekko kwaśny odczyn i jest polecany przez doświadczonych ogrodników.

Gdy wieje i pada, uważajcie nie tylko na śliskie liście. Podczas prac ogrodowych zwracajcie uwagę na rozmiękły grunt i pozostawione na zewnątrz przedmioty – jesienią warto je pochować do komórek, by podczas wichur nie stanowiły dla nikogo zagrożenia.

Szpice do podłużnic

Przymocowane na końcach podłużnic drabin przystawnych zapobiegają ich poślizgowi. Przydatne przy pracach w ogrodzie, na placach budowy czyli tam, gdzie zachodzi konieczność używania drabiny na grząskim terenie.