Co zrobić z choinką po świętach?

Powoli biorę się za poświąteczne porządki. Czas pochować te wszystkie bożonarodzeniowe ozdoby i stroiki, girlandy i bombki. Pora również pożegnać się z choinką. Ja swoją co roku na wiosnę zasadzam w ogródku, ale niestety wiele osób nie wie, co z nią zrobić. Sztuczną – rzecz jasna – chowa się do piwnicy, a żywą? Jak wynika z moich obserwacji, żywą bardzo często wystawia się na śmietnik.

Zanim jednak to zrobicie, dowiedzcie się, czy w waszej okolicy nie ma punktu odbioru choinek. Zbiórka choinek organizowana jest na przykład w Warszawie, gdzie drzewka jako paliwo trafiają do elektrociepłowni – mobilny punkt odwiedza w styczniu 18 dzielnic stolicy.

W innych miastach także znajdziecie zakłady, które przyjmują poświąteczne drzewka – trzeba tylko poszukać. Często są one przerabiane nie tylko na ciepło, ale też na nawóz wykorzystywany później do nawożenia miejskich skwerów.

co zrobić z choinką po świętach

Co zrobić z choinką po świętach? Można ją wysadzić do ogródka!

Jeśli natomiast chcielibyście choinkę zasadzić, musicie ją ponownie zahartować, zwłaszcza, jeżeli przez długi czas stała w mocno nagrzanych pomieszczeniach. Tak jak choinkę stopniowo wprowadzamy do domu – najpierw do pomieszczeń chłodniejszych, później do cieplejszych – tak samo ją wystawiamy. Choinki, które ozdabiały nasz dom dłużej niż tydzień, powinny być wystawione do jasnego, chłodnego pomieszczenia i tam doczekać wiosny. Trzeba je mocno podlewać, a gdy miną przymrozki – wystawić do ogródka.

Ja zazwyczaj już po paru dniach rozbieram choinkę – wówczas nie przerywam jej „zimowego snu” i od razu mogę ją wynieść na zewnątrz. Ocieplam jedynie pojemnik, w którym stoi. W tym roku nieco się z tym guzdrałem, muszę więc znaleźć dla mojego drzewka odpowiednią miejscówkę – pewnie będzie to garaż.

Uwaga! Sadzenie choinek w przestrzeni miejskiej może się wiązać z wieloma problemami. Musicie pamiętać, że za kilka lub kilkanaście lat choinka będzie wielkim drzewem i może ograniczyć dostęp światła waszym sąsiadom. Poza tym stanie się mieszkaniem różnych żyjątek, co nie wszystkim musi się podobać, jeśli zasadzicie ją zbyt blisko bloku. A na wycięcie drzewa starszego niż 5-10 lat konieczne jest pozwolenie z odpowiedniego wydziału urzędu miejskiego.

Gałązki choinki

Jeśli chcecie choinkę zasadzić, musicie ją ponownie zahartować, zwłaszcza, jeżeli przez długi czas stała w mocno nagrzanych pomieszczeniach.

Podczas poświątecznych porządków zrobiłem też przegląd narzędzi i drabin. Ale o tym napiszę w następnym poście. Na razie wracam do szukania miejsca dla choinki – już się nie mogę doczekać wiosny i sadzenia!