Siedem oszustw sprzedawców drabin

Nie jesteś pewien czy powinieneś zamówić drabinę w sklepie internetowym. Wahasz się, bo nie raz słyszałeś opowieści znajomych o nieuczciwych sprzedawcach. W poście opisuję jakie triki stosują sprzedawcy i jak się przed nimi ustrzec, żebyś zawsze był zadowolony z zakupu. I pamiętaj, z nieuczciwym sprzedawcą czy sklepem masz prawo walczyć o swoje. 

Oszustwo pierwsze. Nie ta drabina.

Przeciętny klient nie odróżni różniących się szczegółami różnych drabin tego samego typu, dlatego sprzedawca wysyła drabinę pozornie taką, jaką klient wybrał, podczas gdy tak naprawdę jest to tańszy odpowiednik.

Rozwiązanie: Zwróć uwagę na to, czy otrzymałeś taką drabinę, jaką zamówiłeś. Sprawdź dokładnie dane producenta i typ na naklejce z boku drabiny. Zdarza się, że sprzedawca podmieni nawet naklejki, ale najczęściej mu się nie chce, a poza tym zawsze może powiedzieć, że przez pomyłkę wysłał nie tą drabinę.

Oszustwo drugie. Nie taka nośność.

drabina_120_kg_2A

Sprawdź etykietę na drabinie

Obecnie na polskim rynku dostępne są drabiny o gwarantowanej nośności 120 kg i 150 kg. Sprzedawcy często wprowadzają klientów
w błąd pisząc że drabina ma nośność 150 kg, a dostarczając drabinę o nośności 120 kg. Rozwiązanie: Sprawdź dokładnie,
co jest napisane na naklejce z boku drabiny. Przepisy wymagają, aby była tam określona nośność drabiny.

 

Oszustwo trzecie. Niezgodność z normą.

Jeżeli używasz drabiny w firmie i pracują na niej pracownicy, musi być ona zgodna z normą PN-EN131. Nieuczciwi sprzedawcy często zapewniają o zgodności z normą, ale nie potrafią tego udokumentować lub dostarczają klientowi dokumenty dotyczące innej drabiny niż tej, którą klient kupił.

drabina en-131

Porównaj dane z certyfikatu i naklejki na drabinie

Rozwiązanie: Żądaj od sprzedawcy dokumentu potwierdzającego zgodność z normą i sprawdź, czy dokument ten na pewno dotyczy Twojej drabiny i czy jest ważny w momencie zakupu.
 
 
 
 
 
 

Oszustwo czwarte. Gwarancja sto lat!

Producenci drabin udzielają na swoje wyroby gwarancji na okres od 1 do 5 lat. Pięcioletnia gwarancja dotyczy tylko najdroższych i najsolidniejszych drabin. Nieuczciwi sprzedawcy udzielają klientom gwarancji na 3, 5 lub więcej lat nie wspominając o tym, że nie jest to gwarancja producenta lecz sprzedawcy. Ewentualne reklamacje będzie musiał rozpatrzyć sprzedawca, o ile klientowi uda się go jeszcze po tych pięciu latach odnaleźć.

Rozwiązanie: żądaj od sprzedawcy pisemnych warunków udzielonej gwarancji i pamiętaj o tym, że producent nie będzie respektował gwarancji udzielonej przez sprzedawcę.

Oszustwo piąte. Nośność 260 kg.

drabina na 150 kg

Drabina testowana jest obciążeniem 260 kg

Sprzedawcy podają informację, że drabina została przebadana pod obciążeniem 260 kg, co ma według nich oznaczać, że jest ona prawie dwa razy mocniejsza od innych drabin. Prawda jest taka, że wszystkie drabiny o nośności 150 kg badane są pod obciążeniem 260 kg, ponieważ taki jest wymóg przepisów.
 
 
 
 

Oszustwo szóste. Nie ta długość drabiny.

Mierzenie drabiny

Po zakupie mierz drabinę jaką otrzymałeś.

Zdarza się, że kupujesz drabinę, ponieważ jest dłuższa od takiej samej drabiny innego producenta, a tak naprawdę jest to tylko długość „na papierze”. W rzeczywistości długość drabin jest taka sama. Przecież nie mierzysz drabiny, którą kupiłeś.

Rozwiązanie: sprawdź, czy drabina, którą kupiłeś, ma faktycznie długość taką, jak podawał sprzedawca.

Oszustwo siódme. Nie taki zasięg drabiny.

Wiesz jak wysoko sięgniesz z drabiny?

wysokość robocza drabiny

Dla wygody klientów producenci i sprzedawcy podają tzw. zasięg pracy drabiny (nazywany też wysokością roboczą). Stwarza to wiele możliwości nadużyć, ponieważ do długości drabiny dodaje się zasięg rąk człowieka. Przeciętnie do wygodnej pracy zasięg rąk wynosi 1,7-1,8 m, a nie 2 metry, jak sugerują niektórzy. Jednocześnie ważne jest to, na którym szczeblu drabiny można bezpiecznie stanąć, najczęściej jest to 3-4 szczebel od góry, wtedy do długości drabiny można już dodać tylko ok. 0,8 do 1,0 m. Niektórzy sprzedawcy do długości drabiny dodają całe 2 metry, żeby klient myślał, że drabina jest dłuższa.

Rozwiązanie: Zwróć uwagę na faktyczną wysokość roboczą drabiny.

 

Nasze drabiny nie oszukują

W opisach naszych drabin nie znajdziesz błędnych danych, które wprowadzają Cię w błąd.