Odśnieżanie – kto jest za to odpowiedzialny?

Nie wiem, jak u Was, ale u mnie zima pełną gębą, śniegu sporo, bałwany wyrastają jak grzyby po deszczu. Zamiast sprzątać i myśleć o wiosennym zagospodarowaniu, zasuwam z szuflą i odśnieżam. Mógłbym poleżeć, ale u mnie odśnieżanie to obowiązek. No właśnie jak to jest z tym odśnieżaniem, kto jest za to odpowiedzialny i jak to zrobić sprawnie i bezpiecznie?

Dobrze jest powiedzieć, że to drogowcy powinni odśnieżać, miasto, gmina itd. ale nie ja. Tymczasem w wielu sytuacjach to my jako właściciele nieruchomości jesteśmy odpowiedzialni za usunięcie śniegu.

Tak jest w przypadku chodnika, który znajduje się przy naszej nieruchomości, na przykład przy bramie wjazdowej. Jeśli od naszego terenu dzieli go trawnik albo pas zieleni, wówczas za odśnieżanie odpowiedzialny jest zarządca drogi.

Najważniejsze jednak jest odśnieżanie dachów i usuwanie z nich zwisających sopli. Sporo się o tym mówi, a jednak co roku okazuje się, że ktoś o tym zapomniał. Zalegający śnieg może naruszyć konstrukcję dachu, a spadające kawałki lodu to zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

frozen-ice-189996_640

Usuwanie zwisających sopli oraz odnieżanie dachów, to obowiązek właścicieli i zarządzających nieruchomością

Pamiętajcie, że za odśnieżanie dachu odpowiedzialny jest właściciel lub zarządca nieruchomości. Rachunek jest prosty: nie odśnieżasz, narażasz siebie i innych, ale też w przypadku kontroli dostaniesz mandat (od 500 do 1000 zł). Sprawa może być nawet zgłoszona do sądu rejonowego. Kontrolę przeprowadza straż miejska, policja lub nadzór budowlany.

Stabilna i bezpieczna drabina, sprawdza się doskonale w każdych warunkach.

Jak odśnieżać bezpiecznie?

Nie byłbym sobą, gdybym nie polecił w tym miejscu odpowiednich do tego narzędzi. Do usuwania brył lodu i śniegu z markiz i daszków, a także z wyższych samochodów świetnie nadaje się drabina aluminiowa ze stopniami Forte. Jest stabilna, doskonale się sprawdza w zimowych warunkach.

 

Gorzej z rozległymi dachami domów – te ułożone pod kątem można odśnieżyć za pomocą drabin dwu lub trzyczęściowych, takich jak drabina ALVE. Są odpowiednio wysokie i dzięki nim sięgniemy gdzie trzeba. U dobrych producentów dostępne są też drabiny dachowe. Na dachy płaskie można najczęściej swobodnie wejść od strony mieszkalnej za pomocą wyłazu dachowego.

Drabina dachowa aluminiowa

Drabina dachowa aluminiowa, nadaje się do prowadzenia bezpiecznych prac montażowych i konserwacyjnych na dachu.

Właściciele dużych obiektów typu hale targowe, magazynowe, czy przemysłowe wynajmują zazwyczaj do odśnieżania firmy, które mają uprawnienia do prac na wysokości. Takie odśnieżanie to spore przedsięwzięcie, łączy się z zaangażowaniem wielu osób, a czasami także z użyciem specjalistycznego sprzętu. W niektórych przypadkach trzeba zabezpieczyć teren wokół budynku. Pracownicy dostają się na dach przy pomocy drabin zewnętrznych mocowanych na stałe lub za pomocą drabin mocowanych do ściany budynku bez kosza ochronnego.

W przypadku, gdy budynek jest wyższy niż 3 metry, montowane są specjalne drabiny z koszem ochronnym – ten zapewnia bezpieczeństwo i komfort pracy nawet w wyjątkowo trudnych warunkach.

Dla własnej wygody właściciele domków jednorodzinnych często montują także na nich drabiny zewnętrzne. Pozwala to nie tylko na swobodne odśnieżanie, ale przydaje się także przy różnego rodzaju pracach przeprowadzanych latem, np. przy sprawdzaniu komina. Drabiny takie można polakierować pod kolor elewacji lub anodować* – staną się wtedy elementem architektury i nie będą szpecić budynku. Świetnym wyborem jest kolejna drabina Crynoline (są dostępne z koszem ochronnym lub bez).
Jednym słowem – dobra drabina kluczem do solidnego odśnieżania!

Drabina aluminiowa z koszem ochronnym

Drabina mocowana na stałe, aluminiowa anodowana, z koszem ochronnym

 

Jeśli mieszkacie w bloku, nie zapomnijcie też o balkonie – zimą wychodzi się na niego rzadko, a i na nim powstają niebezpieczne, śniegowe twory, które spadając, mogą kogoś lub coś mocno uszkodzić.
Jak już wszędzie poodśnieżacie (sami lub z czyjąś pomocą), będziecie mogli z czystym sumieniem cieszyć się zimą, która jak zapowiadają synoptycy, ma jeszcze trochę u nas zostać. To co, zabieramy się do roboty?

* Anodowanie to proces utleniania anodowego, metoda uszlachetniania powierzchni. Stosuje się ją w celu poprawienia funkcjonalności i estetyki konstrukcji aluminiowych. Anodowanie zwiększa odporność aluminium na korozję, a bogata paleta kolorów i niepowtarzalna estetyka powierzchni pozwala na podnoszenie wizualnych walorów aluminium. Jest to proces elektrolityczny, polegający na wytwarzaniu powłoki tlenku aluminium na aluminium.