Drewniana drabina na żółtym tle

Jakie drabiny drewniane warto wybrać?

Rynek drabinowy rozwija się bardzo szybko i z ogromną śmiałością implementuje nowoczesne rozwiązania, które cieszą się coraz większą popularnością. Pomimo tego, że producenci, mając niemalże nieograniczone możliwości korzystania z popularnego aluminium, nie rezygnują z tworzenia drabin z naturalnego surowca – drewna. Czy produkty wykonane z tego materiału są równie wytrzymałe? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Naturalne i mocne wsparcie

Drewno jest uniwersalne, estetyczne, poręczne i wytrzymałe. W sklepach możemy znaleźć wiele drabin wyprodukowanych z tego naturalnego surowca. Ich ilość i różnorodność pozwala na nam wybrać taką, która spełni oczekiwania. Należy zwrócić uwagę na jakość wykonania – dobre drabiny drewniane powinny posiadać wygładzoną powierzchnię i być pozbawione sęków oraz wszelkich wad konstrukcyjnych, które jedynie utrudniają użytkowanie. W trakcie wybierania odpowiedniego modelu należy określić przewidywany zasięg prac. Im wyższy model, tym większa powierzchnia, na której możemy pracować, bez konieczności przenoszenia drabiny. Optymalny rozstaw stopni (bądź szczebli) zapewnia wygodę podczas korzystania z niej. Pamiętajmy jednak, że jeśli będzie odpowiednio konserwowana, posłuży nam wiele lat, a późniejszy proces recyklingu będzie przebiegał zdecydowanie sprawniej, niż tych modeli, które wykonano np. z aluminium. 

Wysoka stabilność

O stabilności drabiny decyduje sposób mocowania zawiasów (najlepiej przy pomocy śrub) oraz zabezpieczenie przed nadmiernym rozstawem w postaci łańcuchów. Rozwiązaniem zapewniającym bezpieczną pracę jest utwardzenie szczebli.  Drewno znacznie lepiej znosi wymagające warunki klimatyczne, jednak czasem potrzebne są dodatkowe warianty stabilizujące. Niektóre modele, np. przegubowe mogą zostać dodatkowo wyposażone w stopki antypoślizgowe. 

Drabiny wykonane z drewna najczęściej znajdują zastosowanie w pracach związanych z elektryką. Ten surowiec nie przewodzi prądu, dzięki czemu zmniejszymy ryzyko śmiertelnie niebezpiecznego porażenia, które często przytrafia się osobom niewykwalifikowanym, pracującym przy instalacjach elektrycznych. Równie często na zakup decydują się np. malarze, których zadaniem jest przeprowadzenie działań konserwatorskich.