Czy drabina potrzebuje przeglądu?

Drabiny, jak wszystkie inne urządzenia, od czasu do czasu trzeba kontrolować. Wie o tym każdy porządny kierownik budowy. A jak jest u ciebie w domu? Czy robisz okresowy przegląd drabin?

Postanowiłem poruszyć ten temat, bo zauważyłem, że nie jest zbyt “popularny” w sieci. Podejrzewam, że również w realnym życiu, przeglądy drabin, zwłaszcza domowych, nie zdarzają się zbyt często. Oto kilka słów na temat przeglądów kontrolnych drabin.

stopka stabilizator izolujaca

Stopka dwukomponentowa stabilizatora izolująca do drabin z liniii Stabilo.

stopka stabilizator corda

Stopka dwukomponentowa stabilizatora do drabin linii Corda

Drabiny profesjonalne powinny być tym częściej kontrolowane, im częściej są używane – nie rzadziej niż raz w roku. Przegląd musi być odnotowany w książce obiektu budowlanego – wzór takiej książki zazwyczaj jest dołączony do drabiny, podobnie jak instrukcja, w której znajdziemy wytyczne dotyczące tej kontroli. Niektóre firmy wymagają, by to ich pracownicy, odpowiednio przeszkoleni, przeprowadzali przegląd – zdarza się to zwłaszcza przy drabinach specjalistycznych.

Jednym słowem – za odpowiedni przegląd odpowiedzialny jest producent, który informuje o nim w dołączonych do drabiny dokumentach. Właściciel jest zaś zobowiązany do regularnego dokonywania tej kontroli.

Stopki do drabin domowych, przeznaczone do typowych drabin domowych jednostronnych z podestem oraz dwustronnych

Stopki do drabin domowych, przeznaczone do typowych drabin domowych jednostronnych z podestem oraz dwustronnych.

Przegląd domowej drabiny zawsze warto zrobić podczas wiosennych porządków – sprawdzić zamocowanie poszczególnych części, ocenić stan ogólny i – jeśli jest taka konieczność – dokonać konserwacji. Dotyczy to zwłaszcza drabin, które zimą trzymane są w szopkach i przydomowych komórkach – jeśli nie są wykonane z odpowiednich materiałów, mogą być skorodowane lub miejscami zardzewiałe.

Na tym nie koniec! W warunkach domowo-ogrodowych trzeba sprawdzić czy coś w drabinie nie jest: pęknięte, wgniecione, złamane, poluzowane, czy są wszystkie elementy, czy stan stabilizatora i plastikowych końcówek nie budzi zastrzeżeń. Brak tych końcówek powoduje, że drabina stoi niestabilnie oraz że można porysować np.: podłogę, parkiet (w drabinach domowych). Takie zamienne zapasowe stopki i stabilizatory można dokupić. To części zapasowe niedrogie i niezbędne. Po co kupować nową drabinę skoro jest możliwość naprawienia, albo nawet ulepszenia tej, którą macie?

Jak dobrać stopki? Należy zmierzyć zaznaczone wymiary profilu drabiny na który ma być nałożona stopka i dobrać właściwą stopkę z tabeli.

Jak dobrać stopki? Należy zmierzyć zaznaczone wymiary profilu drabiny na który ma być nałożona stopka i dobrać właściwą stopkę z tabeli.

Polecam części zamienne do drabin marki Alve oraz części zamienne i akcesoria dedykowane do drabin i podestów marki Krause.

Od stanu drabiny zależy bezpieczeństwo Twoje, Twojej rodziny albo Twoich pracowników. Dlatego na początku roku wpisz do swojego kalendarza termin jej kolejnego przeglądu – i to najlepiej w rubryce „ważne”.

Jeśli chcecie poczytać więcej na temat akcesoriów do drabin, zachęcam do zapoznania się z moim wpisem: “Akcesoria do drabin, czyli co by tu ulepszyć w drabinie“.